Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku jako upamiętnienie tragicznej śmierci pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Z tej okazji już od tygodnia w różnych miejscach naszej szkoły pojawiły się krótkie informacje dotyczące pochodzenia naszego języka, jego bliższej i dalszej historii oraz ciekawostki (zdjęcia, memy, anegdoty) mówiące o tym, co w naszym języku jest wyjątkowe, zaskakujące, nieoczywiste.
21 lutego reprezentanci poszczególnych klas wzięli udział w konkursie wiedzy o języku polskim. Uczniowie wykazali się imponującą znajomością historii naszego języka oraz ortografii, składni, frazeologii, stylistyki, fonetyki, tudzież wszystkich innych rozlicznych działów nauki języku! Jury wyłoniło zwycięzców, którymi ex aequo zostali przedstawiciele klasy VI b oraz VIII b.
Na szkolnym korytarzu można też podziwiać opracowane przez uczniów klas: od czwartej do ósmych, słowniki wyrazów starszego pokolenia oraz słowniki wyrazów młodego pokolenia. Wywiady przeprowadzone z babciami i dziadkami okazały się bardzo ciekawym doświadczeniem i zaowocowały pracami, które przypomniały, czym były kapiszony, gościniec czy stajanie.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uświadomiły nam, jak szybko język się zmienia oraz jak wielka jest różnorodność i wartość polszczyzny. Zrozumieliśmy, że dbając o język, chronimy naszą kulturę i tożsamość narodową.