Wakacje w pełni, a niektórzy z nas jeszcze żyją wydarzeniami minionego roku szkolnego, który obfitował w różnorakie inicjatywy – zarówno te na poziomie lokalnym czy krajowym jak i te na poziomie międzynarodowym.
Wielkim przedsięwzięciem okazał się projekt „World Heritage Earth – Our Common Future”, który realizowany był w ramach programu Erasmus+, a uwieńczenie jego miało miejsce w dniach 13 – 17 czerwca w Roźwienicy. W szkolne naszej zagościli wówczas przyjaciele ze szkół partnerskich z Niemiec, Włoch i Portugalii, którzy z grupą z Polski wspólnie spędzali czas na pracy, rozmowach i odkrywaniu naszego regionu pod względem kulturowym, kulinarnym i obyczajowym.
Tematem przewodnim projektu była planeta Ziemia jako nasze światowe dziedzictwo oraz nasza wspólna przyszłość. Poprzez działania, które zostały zrealizowane w ramach projektu, chcieliśmy uświadomić uczniom, jak ważne w życiu każdego człowieka jest dziedzictwo i zrównoważony rozwój naszej planety, co stanowi istotny aspekt w rozwoju ekologicznym, społecznym i ekonomicznym każdego kraju.
Projekt rozpoczął się 1 września 2019 i miał trwać dwa lata. Do marca 2020 r. odbyliśmy tylko jedno spotkanie w Turynie, gdyż Covid-19 pokrzyżował nasze plany i uniemożliwił realizację kolejnych wyjazdów.
Pandemia zmieniła życie ludzi w wielu dziedzinach. Utrudniła pracę i naukę w szkołach, a także realizację działań międzynarodowych. Całe szczęście znaleźliśmy rozwiązanie – postanowiliśmy wraz z partnerami przedłużyć projekt o rok, bo wierzyliśmy, że sytuacja na tyle się poprawi, iż będziemy mogli odbyć trzy kolejne spotkania. I było warto. Przeprowadziliśmy szereg spotkań, warsztatów i aktywności on-line, które pozwoliły nam na osiągnięcie celów projektowych. Były też czasem pełnym emocji i radości z wspólnych spotkań i działań. Miniony rok szkolny to intensywny okres obfitujący w dwa wyjazdy zagraniczne – w listopadzie do Niemiec i w marcu do Portugalii. Aż nadszedł czerwiec i czas na ostatnią wizytę – w Polsce. Aby jak najlepiej przyjąć naszych Erasmusowych partnerów opracowaliśmy pełen atrakcji program wizyty.
Podczas pobytu przyjaciół w Polsce uczestniczyliśmy w trzech spotkaniach, których tematem przewodnim było zanieczyszczenie powietrza – przyczyny, skutki, źródła i przeciwdziałanie. Mieliśmy możliwość porozmawiania on-line z Magdaleną Cygan z Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Magdaleną Gruszką – Inspektorem Wydziału ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa, zaś w Urzędzie Miasta w Jarosławiu spotkaliśmy się z Ewą Bernacką, która przybliżyła nam specyfikę problemu w naszym rejonie i przedstawiła cele projektu „Czyste Powietrze”, realizowanego przez UM w Jarosławiu. Dzięki uprzejmości Pani Ewy udało nam się wejść na wierzę widokową, skąd mogliśmy podziwiać spektakularny widok miasta i okolicy.
Ponadto, uczestnicy odwiedzili piekarnię BAMAL i stary młyn w Pełnatyczach, zwiedzili trasy podziemne Jarosławia, odkryli okolice rynku dzięki grze miejskiej oraz wzięli udział w warsztatach w Daliowej i wycieczce do Krakowa. Niecodziennym wydarzeniem kulturowym było uczestnictwo w procesji Bożego Ciała na rynku w Jarosławiu. Wspólne przybywanie to nie tylko praca w grupach, to przede wszystkim dobra zabawa, zgłębianie tajników językowych i kulinarnych, to wspólne szycie, grillowanie i gry sportowe.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia; Nauczycielom, Rodzicom i Przyjaciołom naszej szkoły. Podziękowania kierujemy w stronę Uczniów biorących udział w projekcie, dziękujemy za realizację zadań, wspólną pracę, wspólne spotkania (także te on-line) oraz wspólne wyjazdy – bez Was takie inicjatywy nie mają sensu.
Dziękujemy!
Wkrótce udostępnimy stronę naszego projektu, a zatem STAY TUNED.