W niedzielne popołudnie (9 lutego) w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Dzięki materiałom zebranym m.in. przez naszych uczniów, w holu szkoły otwarta została wystawa „Na nieludzkiej ziemi”. Znalazły się w niej archiwalne zdjęcia i skany dokumentów osób i rodzin, które w 1940 roku władze sowieckie pozbawiły domów i całego dobytku, skazując na poniewierkę i śmierć. Wielu z nich nie przeżyło trudów transportu w bydlęcych, nieogrzewanych wagonach, inni umierali już na miejscu – wyczerpani katorżniczą pracą oraz potwornym głodem. Ci, którzy przeżyli, w 1946 roku mogli powrócić do Polski – lecz już nie do swoich domów, bo te znalazły się teraz po sowieckiej stronie granicy. Spora liczba powracających zesłańców osiedliła się na Ziemi Jarosławskiej – w tym także w gminie Roźwienica.
Szacuje się, że w latach 1940 – 1941 w różne rejony Związku Sowieckiego deportowano ponad milin obywateli polskich. Upamiętnieniu tysięcy ofiar stalinowskiego reżimu służył program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów. Niezwykle wzruszający i poruszający. Pokazujący sceny aresztowania, przejazdu pociągiem towarowym oraz pobytu na Syberii. Na pewno był doskonałą lekcją historii – zarówno dla widzów, jak i uczestniczących w nim aktorów.
11 lutego br. program ten został pokazany w sali widowiskowej Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Obecni na widowni Sybiracy, członkowie Klubów Seniora, mieszkańcy Jarosławia, uczniowie miejscowych średnich i podstawowych szkół nagrodzili nasze koleżanki i kolegów rzęsistymi oklaskami, a także łzami wzruszenia. Relację będzie można zobaczyć w TVP3 Rzeszów 12 lutego o godz. 18.30 – w programie „Aktualności”.