Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji przygotowaliśmy pakiet informacji o YouTube’ie – poznaj zalety i wady jednego z najbardziej popularnych portali społecznościowych na świecie. Skorzystaj również z przygotowanego przez nas słownika YouTube’a oraz pobierz kartkę i zaplanuj z dzieckiem własny kanał na tym portalu.
Corocznie Hootsuite – platforma do zarządzania mediami społecznościowymi – publikuje obszerny raport o światowych trendach w zakresie korzystania z Internetu, mediów społecznościowych i e-commerce. Zgodnie z raportem “Digital 2021” serwis internetowy YouTube jest drugą, zaraz po Facebooku, najpopularniejszą platformą społecznościową na świecie. Znany serwis, będący częścią koncernu Google, ma ogromne możliwości, ale również zagrożenia. Jak wspierać dzieci w poprawnym zrozumieniu YouTube’a? Przede wszystkim należy go poznać i nauczyć najmłodszych, jak się z nimi obchodzić.
Słowniczek YouTube’a
Może zastanawiasz się, czemu Twoje dziecko tak wiele czasu spędza na YouTubie? Dla dzieci i nastolatków jest to współczesna forma telewizji. Czelendż, Haul, Prank, Tutorial – nie rozumiesz tych słów? Poznaj przygotowany przez nas słowniczek YouTube’a.
Moje dziecko chce zostać youtuberem
Dla dzieci i młodzieży youtuberzy są często wzorami do naśladowania. Idealnie wykreowany na portalach społecznościowych świat sprawia, że influencer stał się dla wielu wymarzonym zawodem. Jeśli Twoje dziecko marzy o zostaniu gwiazdą YouTube’a, porozmawiajcie o zaletach i wadach tego zawodu. Młodzi ludzie nie wiedzą bowiem, co dzieje się za kulisami. Opowiedz o potrzebnym do tego sprzęcie, kosztach związanych z rozpoczęciem pracy i wysiłku, jaki trzeba włożyć w zmontowanie odpowiedniego filmu. Wytłumacz dziecku, że influencer musi dostosować całe swoje życie (również prywatne) do wizerunku, który publicznie kreuje. W efekcie jest mocno obciążony pracą i praktycznie zawsze musi być aktywny. W przeciwnym razie straci fanów, a co się z tym wiąże – zasięgi. Ponadto praca youtubera jest stale wystawiana na krytykę. W trakcie takiej rozmowy z dzieckiem może przydać się także Karta planowania kanału YouTube.
Możliwości jakie oferuje portal YouTube są ogromne. Filmy edukacyjne mogą wspierać Twoje dziecko w nauce, wartościowe tutoriale pomogą wykonać wiele codziennych czynności, a video opowiadające o wspaniałych pasjach może wzbudzić ciekawość Twojego dziecka i rozwinąć w nim nowe hobby. Pojawiające się na tym serwisie filmy należy jednak oglądać krytycznym wzrokiem. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co warto czerpać z YouTube’a, a co jest jedynie komercyjnym wytworem. Poznaj ulubione gwiazdy Twojego dziecka i wyznaczcie, ile czasu w tygodniu możecie przeznaczyć na korzystanie z YouTube’a.
Źródła:
- https://www.saferinternet.pl/
- https://www.hootsuite.com/
- https://publicrelations.pl/
- https://sjp.pl/
- https://portal.librus.pl/