13 kwietnia obchodzimy po raz kolejny Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Katyń jest dla Polaków symbolem bestialskiego mordu oficerów Wojska Polskiego więzionych po 17 września 1939 roku na terenie ówczesnej Rosji.
5 marca 1940 roku, Józef Stalin podpisał uchwałę o zgładzeniu obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego. Był to początek zbrodni katyńskiej. Zginęło wówczas blisko 22 tysiące obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Prawda o zbrodni katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później ujawniono pierwsze dokumenty.
W tym roku Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodziliśmy w naszej szkole 10 kwietnia. Pani dyrektor Elżbieta Rusinko przypomniała uczniom zgromadzonym w sali gimnastycznej historię mordu katyńskiego. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą ofiarom Katynia. Na zakończenie uroczystości społeczność szkolna udała się w celu złożenia kwiatów pod Dąb Pamięci – symboliczny pomnik poświęcony pochodzącemu z Roźwienicy dwudziestosześcioletniemu podporucznikowi Stanisławowi Mazurowi, który został zamordowany w Katyniu 3 kwietnia 1940 roku.