„Ziemia – Nasze Dziedzictwo i Wspólna Odpowiedzialność”
W dniach 27.01 – 01.02.2020 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyła w spotkaniu międzynarodowym we Włoszech. Razem z uczniami i opiekunami z Portugalii i Niemiec byliśmy gośćmi szkoły im. Alberta Einsteina w Turynie. W trakcie wyjazdu zwiedziliśmy Mediolan- miasto mody, kultury i sztuki. Spacerując uliczkami zobaczyliśmy słynną Katedrę Narodzin św. Marii na Piazza del Duomo, Galerię Vittorio Emmanuelle II, wnętrze kościoła renesansowego San Maurizio al Monastero Maggiore zwanego Małą Kaplicą Sykstyńską z freskami uczniów Leonardo da Vinci oraz Zamek Sforzów- rodu, który władał Mediolanem.
Tydzień projektowy w Turynie rozpoczął się przywitaniem w szkolnej auli i udziałem w konferencji „ Fridays for Future”, której tematyka skłoniła do refleksji i podzielenia się własnymi doświadczeniami oraz działaniami na rzecz ochrony środowiska. Podczas spotkania uczniowie prezentowali swój kraj, region i szkołę. Na zajęciach przedstawiono Charliego-robota AV1, dzięki któremu dzieci cierpiące na długotrwałe choroby mogą wirtualnie uczestniczyć w zajęciach oraz komunikować się z rówieśnikami. Oprócz zajęć w szkole, wzięliśmy udział w wyjeździe do Doliny Aosty do Vallpelline, gdzie dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje elektrownia wodna. Dolina Aosty, ze względu na obecność lodowców i górzyste ukształtowanie terenu, posiada idealne warunki do wykorzystania zasobów wodnych i przetworzenia ich w hydroenergetyce. Uczniowie zwiedzili także miasteczko Aostę, pozostałości z czasów Cesarstwa Rzymskiego, mury obronne oraz ruiny teatru rzymskiego. Odwiedzili Muzeum Archeologiczne bogate w wykopaliska pochodzące z zamierzchłych czasów. Ogromną atrakcją było zwiedzanie Turynu m.in. Muzeum Egipskiego z unikatowymi eskpozycjami i eksponatami z czasów faraonów. Podczas wizyty na Politechnice Turyńskiej
uczniowie obejrzeli najnowsze osiągnięcia w dziedzinie techniki, inżynierii środowiska oraz projektowania pojazdów. Ciekawym punktem pobytu było spotkanie i prelekcja w warsztacie przetwarzania i segregacji plastiku. Zobaczyliśmy jak można za pomocą kruszarki, maszyny do przetopienia oraz wyrabiania form przetworzyć niepotrzebny plastik w coś funkcjonalnego. Wszystkie działania były związane z ochroną środowiska i wykorzystaniem jej zasobów. Wyjazd do Włoch był dla uczniów doskonałym doświadczeniem, sposobem na poznanie nowego kraju, jego kultury i zwyczajów, nawiązanie nowych znajomości i doskonalenie umiejętności językowych.