3 listopada w ramach VII Zlotu Szkół im. Orląt Lwowskich gościliśmy w naszych murach przedstawicieli placówek oświatowych z Podkarpacia, noszących to zaszczytne imię: Szkoły Podstawowej nr 14 z Rzeszowa wraz z Drużyną Strzelców, Szkoły Podstawowej z Zabratówki oraz Publicznego Gimnazjum w Rudniku n/Sanem.
Po uroczystej mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Roźwienicy wszyscy udali się do budynku naszej szkoły, gdzie pod tablicą upamiętniającą walki o niepodległość i Lwów w 1918 roku złożone zostały kwiaty oraz zapalone znicze. Dalsza część uroczystości miała miejsce w sali gimnastycznej, gdzie gość specjalny – Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie – przedstawił prezentację multimedialną pt. Listopadowe rozrachunki. Wokół mitu obrony Lwowa. Autor próbował znaleźć odpowiedzi na pytania, dlaczego w obronie Lwowa w 1918 roku walczyły i ginęły dzieci, gdzie byli w tym czasie dorośli, co zadecydowało, że Ukraińcom tak łatwo udało się zająć miasto nocą z 31X na 1 XI? Na pewno nie są to łatwe pytania, a może i niewygodne, jednak naszą powinnością jest dążenie do poszukiwania prawdy historycznej, nawet, gdy może się ona wydawać trudna do zaakceptowania.
Kolejnym elementem uroczystości był mini recital naszej absolwentki, obecnie studentki Uniwersytetu Rzeszowskiego Dagmary Moskwy, która wykonała m.in. utwory takie jak: Orlątko, Jest takie miasto, Już mi raz zabrali Wilno.
Ostatnim elementem Zlotu było wręczenie nagród dla uczniów, którzy wykonali najlepsze prace w ramach ogłoszonego przez naszą szkołę konkursu na Przewodnik po przedwojennym Lwowie. Nadesłane zostały prace w dwóch kategoriach: prezentacji multimedialnej oraz pracy plastycznej. Bardzo miło jest nam poinformować, że zwycięzcami w obydwu kategoriach zostali uczniowie naszej szkoły – Dominika Brodacka (prezentacja) i Remigiusz Zygmunt (praca plastyczna).
Kończąc spotkanie, wspólnie podjęta została decyzja, by w przyszłym roku – w 100. rocznicę obrony Lwowa, zlot odbył się właśnie tam.