W dniach 28 – 30 maja 2018r. uczniowie kl. II, III gimnazjum i kl. VII szkoły podstawowej wraz z opiekunami: p. K. Szczyptą, p. E. Iwosą , p. T. Dąbrowskim i ks. P. Krzysikiem uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia , Karpacza i Szklarskiej Porębie. W pierwszym dniu wycieczki, po przyjeździe do Wrocławia uczniowie udali się do Ogrodu Japońskiego, by podziwiać piękne krzewy i spacerować po ścieżkach wśród kwiatów, strumieni i drewnianej architektury będącej namiastką prawdziwej japońskiej kultury . Stamtąd udali się do słynnego ZOO i Afrykarium, gdzie podziwiali ogromną ilość odmian i gatunków zwierząt, ptaków, ryb , przepiękną rafę koralową oraz bujną roślinność. Afrykarium zachwyciło nas swoimi nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi . Wielkie akwaria powodowały iluzję przebywania w głębinach. Dużo wrażeń i pięknych widoków dostarczył uczniom rejs statkiem po Odrze z Przystani Brama Japońska do Przystani Kardynalskiej . Przy dźwiękach muzyki relaksowaliśmy się, podziwiając panoramę miasta z płynącego statku. Na Ostrowie Tumskim czekał na nas przewodnik , z którym udaliśmy się „ Szlakiem krasnali” na zwiedzanie zabytków miasta. Pan przewodnik opowiedział nam wiele ciekawostek i legend dotyczących historii tego pięknego miasta. Zobaczyliśmy gotycką katedrę św. Jana Chrzciciela oraz Kościół Świętego Krzyża. Jedną z atrakcji był wjazd na wieżę katedry, skąd rozpościerał się piękny widok na panoramę miasta. Następnie przeszliśmy przez Most Tumski na Wyspę Piaskową i stamtąd udaliśmy się pod Ossolineum , gdzie wysłuchaliśmy historii o prof. Mieczysławie Gębarowiczu, pochodzącym z Jarosławia , będącym długoletnim dyrektorem Ossolineum we Lwowie. Kolejnym punktem był Rynek miasta z pięknymi zabytkowymi kamieniczki Jaś i Małgosia, Jatki i Ratusz. Na rynku i w jego okolicach podziwialiśmy wrocławskie krasnale, których figurki są umieszczone na ulicach miasta i każda oznacza coś innego. Wieczorem udaliśmy się na nocleg do Szklarskiej Porębie, gdzie w Pensjonacie „ Pod Smerkami” spędziliśmy mile czas.
Najważniejszym punktem naszej wycieczki był zdobycie szczytu Karkonoszy – Śnieżki (1602 m.n.p.m). Wczesnym rankiem udaliśmy się do Karpacza, skąd kolejką linową wjechaliśmy na Kopę. Na szczt Korony Sudetów weszliśmy Drogą Jubileuszową, pod którą malowniczo rozciągał się Kocioł Łomniczki i Czarnego Grzbietu. Trud wędrówki zrekompensował nam piękny widok, który podziwialiśmy ze szczytu Śnieżki. Na szczycie góry znajduje się Kaplica św. Wawrzyńca i słynny budynek restauracji i obserwatorium meteorologicznego w kształcie „latających talerzy”. Ze szczytu zeszliśmy szlakiem czerwonym przebiegającym przez strome zakosy skalne podziwiając Czeskie Karkonosze. W Kowarach mieliśmy okazję zobaczyć jedną z atrakcji turystycznej
– Park Miniatur Dolnego Śląska, w którym zostały przedstawione obiekty zabytkowe takie jak: pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich odwzorowane dokładnie w skali 1:25. Zobaczyliśmy także Pałac w Wojanowie i wysłuchaliśmy ciekawej historii tego obiektu. W tym dniu po naszej wyprawie udaliśmy się do Leśnej Huty. W hucie tajniki zawodu hutnika przybliżył H. Łubkowski, który Leśną Hutę prowadzi z rodziną. Można było obserwować ręcznie wykonywany wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Pani K. Szczypta pod okiem Mistrza miała możliwość własnoręcznie wykonać ozdobę ze szkła. Jednym z wyzwań, z którym zmierzyli się nieliczni uczestnicy wycieczki była w tym dniu wędrówka z p. T. Dąbrowskim i ks. Piotrem na Zakręt Śmierci. Ciekawa jest historia tego zakrętu, który został zbudowany jako obiekt militarny a dziś jest popularnym miejscem, z którego można podziwiać panoramę Karkonoszy. W trzecim dniu naszej wycieczki udaliśmy się do Krzeszowa, w którym podziwialiśmy jeden z najwspanialszych zabytków architektury barokowej Bazylikę Matki Bożej Łaskawej. Tam mieliśmy możliwość uczestnictwa we mszy świętej, którą odprawił nasz ksiądz Piotr Krzysik. Ciekawym obiektem, który obejrzeliśmy było Mauzoleum Piastów Śląskich, w którym znajdują się gotyckie nagrobki władców z XIV w. Zobaczyliśmy także barokowy kościół pw. Św. Józefa, w którym podziwialiśmy wnętrze zdobione freskami z XVIII w. Następnie udaliśmy się przez Czechy do kolejnego celu naszej podróży – Kopalni Złota w Złotym Stoku. W kopalni zwiedziliśmy Sztolnie Gertrudy, zobaczyliśmy dawne narzędzia górnicze, posłuchali o laboratorium Schärfenberga, który chcąc wynaleźć eliksir na długowieczność natknął się na arszenik. Zobaczyliśmy także skarbiec, w którym mieści się 1066 sztabek złota, które odpowiadają 16 tonm złota ,wydobytym przez ok. tysiąc lat. Chętni zjeżdżali ze specjalnej 8 metrowej zjeżdżalni na dalsza część trasy. Atrakcją kopalni było Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli czyli zbiór tabliczek z różnymi hasłami, instrukcjami , nie tylko z zakresu BHP. Na zewnątrz wyjechaliśmy przez ok. 300 m podziemną kolejką zwaną strasznym hukiem. W programie naszej wycieczki nie mogło zabraknąć jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce. Bardzo pięknym obiektem, do którego warto było zajrzeć jest Pałac w Mosznej na Opolszczyźnie. Pałac urzeka swoim wyglądem i pobudza wyobraźnię. Był rezydencją pruskiego rodu Tiele-Winclerów od 1866 do 1945r. W zamku jest 365 pomieszczeń i 99 wież. Ostatnim punktem naszej wycieczki była kolacja w KFC.
Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem i dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń uczestnikom. Mieliśmy piękną słoneczną pogodę podczas naszej wyprawy i wszystkim dopisywał dobry humor. Ta wycieczka i jej atmosfera pozostaną na długo w naszej pamięci.